Nemocenské pojištění

Nemocenské pojištění je složkou státního pojistného na sociální zabezpečení tzv. "sociálního" ještě spolu s důchodovým pojištěním. Peníze vybrané na nemocenském pojištění jsou ukládány do fondu sociálního zabezpečení. Nemocenské pojištění je ze zákona povinné pro zaměstnance a dobrovolné pro živnostníky (OSVČ).


Co je nemocenské pojištění?

Velmi zjednodušeně je to pojistka, ze které je placena "nemocenská". Tedy příspěvek od státu v případě, že onemocníte. Stát Vám v takovém případě vyplácí peníze během vaší neschopnosti pracovat. Více popsáno dole.OSVČ (živnostníci) si nemocenské pojištění většinou neplatí. Nevyplatí se jim.


Ze svého bankovního účtu platíte měsíčně vždy dvě částky. Tzv. "sociální" a "zdravotní". "Sociální" je zkráceně Státní pojistné na sociální zabezpečení. Peníze za "sociální" se posílají na účet MSSZ, peníze za "zdravotní" na účet vaší zdravotní pojišťovny (např. VZP).


Pojistné na sociální zabezpečení = Nemocenské pojištění + Důchodové pojištění


Nemocenské pojištění je za zaměstnance hrazeno zaměstnavatelem a to ve výši 2,8 % z vyměřovacího základu. Jeho výši tak určuje plat zaměstnance. Lidé z vyšším platem odvádějí více.


Z nemocenského pojištění ČSSZ vyplácí tyto dávky:

1) nemocenská

2) peněžitá pomoc v mateřství + vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství

3) ošetřovné

* Dávky jsou vypláceny vždy 22. dne v měsíci.


Samotné nemocenské pojištění plně nechrání před nenadálými událostmi a člověk se lehce může na základě úrazu či nemoci dostat do finanční tísně. Nebo se při jeho smrti či invaliditě může jeho rodina ocitnout v nepříjemné situaci například při platbě hypotéky. Odborníci doporučují vzít zodpovědnost do svých rukou a zvážit rizikové či investiční životní pojištění nabízené komerčními pojišťovnami. Pokud byste o takový produkt měli zájem, tak se poraďte s profesionálem.Rádo k Nemocenské pojištění

Měl jsem účetní, co mě neupozornila, že platím nemocenskou - dejte si na to pozor, ať neplatíte jako podnikatelé zbytečně... ušetřit se dá ledakde, když člověk ví jak na to..


Jaroslav Miklušák k Nemocenské pojištění

Dobry den,chtel bych si zalozit pojisteni pri nemocenske.Mohli by ste mi poslat nejake nabidky k posouzeni?Predem dekuji.Miklusak.


Zdeněk Růžička k Nemocenské pojištění

může si osvč začít platit nemocenskou v průběhu roku? děkuji Růžička


Zkušenosti a diskuze - Vložte svůj názor

captcha