Co je sociální pojištění

Sociální pojištění, lidově „sociální“, ale správně Pojistné na sociální zabezpečení, je termín pro druh daně, kterou se pokrývají výdaje státu na různé dávky pro jeho občany. Sociální pojištění je povinné pro zaměstnance i OSVČ (živnostníky). OSVČ si jej platí celé sami a za zaměstnance jej částečně platí zaměstnavatel a částečně sám zaměstnanec, kde větší část platí zaměstnavatel. Sociální pojištění je okolo 30% z vyměřovacího základu.

Minimální záloha na sociální pojištění je 2.841 Kč měsíčně.


Co je sociální pojištění?

Z Vašeho bankovního účtu vždy posíláte dvě platby. Tzv. „sociální“ a „zdravotní“ a právě „sociální“ je lidový název pro Pojistné na sociálním zabezpečení. Posílá se na účet ČSSZ a jsou z něj hrazeny 3 položky – nemocenské pojištění, důchodové pojištění a příspěvek na nezaměstnanost.


Pojistné na sociální zabezpečení = Nemocenské pojištění + Důchodové pojištění


Sociální pojištění se může zdát lehce nepřehledné možná proto, aby občanům nedocházelo, jak mnoho peněz do systému odvádějí. Nejedná se však o nic složitého. Sociální pojištění se skládá ze tří položek.


Sociální pojištění obsahuje:

1) Nemocenské pojištění
Je povinné pro zaměstnance a dobrovolné pro OSVČ. Ti si jej většinou neplatí. Jedná se o pojištění, ze kterého je státem vyplácena především nemocenská – podpora při neschopnosti pracovat. Dále podpora v mateřství a ošetřovné.

2) Důchodové pojištěním
Největší částí „sociálního“ je důchodové pojištění. Důchodové pojištění je povinné pro všechny a hradí se z něj podpora ve stáří – důchod, invalidní důchod či úmrtí živitele.

3) Příspěvek na zaměstnanost
Tato platba je posílána státu, který peníze využívá k pomoci lidem, kteří nemohou najít práci.


>> Získejte zdrama k sociálnímu pojištění srovnání investičních životních pojištěníJ000 k Co je sociální pojištění

Nevíte někdo, jestli sociální pojištění musí platit i nezaměstnaní a důchodci? Odpouští se jim?


Seroišková Naděžda k Co je sociální pojištění

Dobrý den, od 1.1.2022 jsem v tzv. předdůchodu. Dne 10.1.2023 mně byla ukončena i evidence na Úřadu práce k 9.1.2023. Mám být plátcem sociálního pojištění??? Děkuji za odpověd.


Zkušenosti a diskuze - Vložte svůj názor

captcha